O Przewodniku Kontakt Reklama Przyjaciele
 Berlin
 Londyn
 Paryż
 Rzym
 Wiedeń
 Amsterdam
 Ateny
 Barcelona
 Bolonia
 Bratysława
 Budapeszt
 Edynburg
 Florencja
 Glasgow
 Helsinki
 Kopenhaga
 Kraków
 Lizbona
 Mediolan
 Monako
 Moskwa
 Oslo
 Oświęcim
 Pompeje
 Praga
 Saloniki
 Sankt Petersburg
 San Marino
 Watykan
 Wenecja
 263
 257
 386
 337
 9
 167
 0
 10
 324
 7




Barcelona


Miasto położone w centrum Costa Dorata (Złotego Wybrzeża) ograniczone z jednej strony morzem, a od zachodu wzgórzami Collserola. Górują nad nim dwa wzniesienia: Montjuic i Tibidabo. Barcelona jest stolicą Katalonii (regionu autonomicznego) i ważnym portem Morza Śródziemnego oraz drugim po Madrycie międzynarodowym centrum turystycznym. Mieszkańcy miasta władają językiem kastylijskim hiszpańskim i katalońskim.

Atrakcje turystyczne Barcelony


Kościół Świętej Rodziny


Na ulicy Mallorca znajduję się jedno z najsłynniejszych dzieł Antonio Gaudiego - Sagrada Familia. Na początku w 1882 roku budową kierował Francisco de Villar. Dopiero w następnym roku prace przejął Gaudi. Artysta czuwał nad budową świątyni aż do 1926 roku, gdy zmarł tragicznie potrącony przez trolejbus. Prace mogły być kontynuowane dzięki szkicom i notatkom Gaudiego, które pozostawił po sobie.

Dzieło posiada symboliczną konstrukcję z trzema gigantycznymi fasadami: wschodnia jest poświęcona Narodzeniu Chrystusa, zachodnia Męce Pańskiej i Śmierci, południowa przedstawia Chrystusa w Chwale. Cztery iglice każdej z nich symbolizują 12 apostołów, a wieża nad absydą Matkę Boską. Zgodnie z zamierzeniem Gaudiego nawa główna miała osiągnąć 170 metrów wysokości i zostać zwieńczona ogromną kopułą, którą otaczać miały cztery dodatkowe wieżyczki przedstawiające Ewangelistów.

Elementy kościoła bezpośrednio nadzorowane w czasie budowy przez Gaudiego to: krypta, mur absydy, portal Narodzin. Natomiast pozostałe części budowli konstruowane były przez różne zespoły architektów, którzy interpretowali pozostawione przez artystę szkice. W latach 1953-76 wzniesione zostały wieże fasady Męczeństwa, której motywy zdobnicze zaprojektował współczesny rzeźbiarz, Subirachs. Obecnie trwają prace nad fasadą Chwały i zadaszeniem centralnej nawy.

Las Ramblas


Sławna aleja Ramblas mająca długość 1180 m to dawne sezonowe koryto rzeki. Zagospodarowanie tego obszaru nastąpiło w XVIII wieku i zostało zaprojektowane na wzór francuskich bulwarów. Centralnie umiejscowiony był chodnik do spacerowania, a po jego obu stronach znajdowała się jezdnia dla ruchu kołowego, natomiast wzdłuż całej długości alei były posadzone drzewa.Według tradycji turyści przybywający do Barcelony powinni najpierw udać się na Las Ramblas i wypić łyk wody ze źródełka Canaletes, co zagwarantuje im ponowny powrót do miasta.

Aleje tworzą ciągi ulic o różnych nazwach i wyglądzie. Rozpoczynając od Plaza de Cataluna ciągną się aleje: Rambla de Canaletes (nazwa pochodzi od wspomnianego źródełka), Rambla de los Estudios (Rambla Studiów), Rambla de San Josep (Świętego Józefa) zwana też Rambla de las Flores (Rambla Kwiatów) - od wystawianych tam na sprzedaż kwiatów i roślin. Wspomnianą część Ramblas kończy Plac Boqueria, gdzie znajduje się mozaika chodnikowa Joana Miro. Następnie rozpoczyna się Rambla de los Capuchinos (Rambla Kapucynów) inaczej zwana Pla del Teatre - od znajdującej się tam fasady dawnego Tetro Principal de Barcelona. Ostatnim odcinek tworzy Rambla de Santa Monica (Rambla Świętej Moniki), na końcu której znajduje się pomnik Krzysztofa Kolumba.

Wzdłuż całej alei Las Ramblas mieszczą się liczne stragany kwiatowe, stoiska z książkami, gazetami czy zwierzętami domowymi. Warto odwiedzić aleje szczególnie w dniu obchodów święta Sant Jordi (Świętego Jerzego), patrona Katalonii.

Pałac Narodowy , Magiczna Fontanna i Plac Hiszpański


Pałac zaprojektował Carles Buegas na Wystawę Światową w 1920 roku jako Pawilon Elektryczności. Przed główną fasadą Palacio Nacional znajduje się, oświetlona fontanna, która jest symbolem Barcelony - też projektu Buegasa. Fontanna składa się z dwóch koncentrycznych mis umieszczonych na różnych poziomach, dzięki czemu strumienie wody mogą przybierać nieskończoną ilość form i kolorów. Przepływ wody w fontannie wynosi 2430 litrów na sekundę, natomiast główny strumień wzbija się na wysokość 50 metrów.

Energia która ożywia fontannę pochodzi z pomp i wentylatorów o ogólnej mocy 1413 koni mechanicznych oraz 4730 żarówek, o mocy 1445 kW. W nocy, reflektory usytuowany za fontanną, rzucają w niebo dziewięć (bo tyle liter ma słowo Barcelona) snopów świetlnych, które w połączeniu z magicznymi kształtami i kolorami fontanny tworzą piękny spektakl. Przed fontanną i Pałacem Narodowym jest Plac Hiszpański, w centrum którego znajduje się fontanna projektu Jujola, ucznia Gaudiego, która przedstawia morza opływające Półwysep Iberyjski.

Plac Kataloński


Plac jest ośrodkiem życia towarzyskiego mieszkańców Barcelony i miejscem gdzie przecinają się główne ulice miasta. Plac Kataloński został wytyczony w XIX wieku, a w 1927 roku architekt Fancesco Nebotje nadał mu ostateczny kształt. W górnej części placu usytuowane są dwie fontanny, które dzięki współgraniu wody i światła nadają mu niepowtarzalny klimat.

Plaza de Cataluna stanowi centrum handlowe, gdzie można nabyć różnego rodzaju towary, jak również jest punktem wyjściowy wielu tras spacerowych po mieście, na przykład w kierunku Las Ramblas.

Camp Nou


Stadion piłki nożnej został zaprojektowany przez Francesca Mitjansa w 1957 roku. Rozbudowę i unowocześnienie obiektu wykonano w 1982. Powiększono wtedy liczbę miejsc na trybunach z 43 tys. do prawie 110 tys.

Stadion jest siedzibą klubu Futbol Club Barcelona, założonego w 1899 roku przez Hansa Gampera i liczy ponad 100 tys. członków. Klub cieszy się wielką akceptacją społeczną mieszkańców Barcelony i reszty Katalonii. Podczas ery generała Franco (1939-75) był jedynym wyrazicielem katalońskich dążeń narodowościowych i stał się symbolem oporu wobec reżimu. FC Barcelona na przestrzeni lat stała się najważniejszym zrzeszeniem sportowym Europy.

Barii Gotic


Dzielnica Gotycka to najstarsza część miasta. Tworzy ją zespół kamiennych budynków z rozlokowanymi wokół sklepami, barami, gospodami i eleganckimi restauracjami. Większa część zabudowań pochodzi z XIII-XV wieku, ale są również pozostałości z czasów starożytnych.

Casa Mila


Dom wybudowany przez Antonio Gaudiego znajduje się w XIX wiecznej dzielnicy Eixample. Budynek przypomina budowlę z pisku skomponowaną z regularnych fal, cieni i wymyślnych balustrad z kutego żelaza. Z jego "falujacego" dachu można podziwiać panoramę roztaczającą się na miasto. Budynek nazywany jest czasem: kamiennym akwarium, czy rzeźbą przedstawiającą trzęsienie ziemi.

Eixample


Eixample to dzielnica, w której zgromadzonych jest większość zabytków architektury modernistycznej. Tą cześć miasta o regularnym planie ulic zaprojektowali Ildefons Cerda i Sunyer. Na uwagę zasługują budowle: Casa Amatller, Casa Mila i Casa Batllo oraz Parc Guell (te trzy ostatnie dzieła zaprojektował Gaudi ).

Casa Batllo


Casa Batllo jest jednym z klejnotów barcelońskiej secesji. Budynek wykonał Antonio Gaudi dla magnata włókienniczego Josepa Batllo y Casanovasa. Falująca konstrukcja ozdobiona niebiesko-zielonymi mozaikami pozostaje w kontraście ze stonowaną architekturą otoczenia.

Casa Amatller


Kamienica o szczycie schodkowym, ozdobiona jest motywami gotyckimi maszkaronami, spiralnymi kolumnami i herbami, wyrzeźbionymi w kamieniu. Została wybudowana przez Josepa Puiga i Cadafalcha. Fasadę budynku pokrywa dekoracja sgraffitowa wzbogacona mozaikami. Cała bryła Casa Amatller oraz okna są uformowane w stylizowana literę " A", która pochodzi od inicjałów właściciela domu Antoniego Amatllera.

Katedra św. Eulalii


Świątynia znajduje się w dzielnicy Barii Gotic. Jest trójnawową katedrą z centralnym prezbiterium wzniesioną w latach 1298-1417. Pod ołtarzem mieści się krypta, w której spoczywają szczątki św. Eulalii. Na uwagę zasługuje kaplica pod wezwaniem św. Salvadora, gdzie znajduje się obraz pt. Przemienienie, autorstwa Bernata Martorella.

Port Vell


Jest to przystań jachtowa z atrakcyjnym kompleksem rozrywkowo-handlowym. Warto przespacerować się jedną z głównych promenad: Moll d'Espanya (Hiszpańskie Molo) lub Rambla de Mer, które stanowi przedłużenie alei Ramblas w postaci nadwodnego kołyszącego się na falach chodnika.

L' Aquarium de Barcelona


Budynek oceanarium składa sie z dwóch poziomów. Na dolnym znajduje się 21 akwariów, w których zostały odtworzone warunki środowiska różnych akwenów. Największym zainteresowaniem wśród turystów cieszy się 80-metrowy tunel z ruchomym chodnikiem w środku. Przechodząc przez niego można doświadczyć niezapomnianych wrażeń, będąc w otoczeniu drapieżnych ryb.

Parc Guell


Park został zaprojektowany przez Gaudiego na zlecenie przemysłowca, Eusebiego Guella. Na jego obszarze oprócz licznych rzeźb, fontann znajdują się monumentalne schody, które prowadzą do Sala Hipostila, centralnego punktu parku. Na dachu wspomnianej sali mieści się rozległy taras, na którego krawędziach ciągnie się falista balustrada ozdobiona kolorową mozaiką. Z tarasu roztacza się wspaniała panorama na ten osobliwy park i miasto.

Montjuic


Montjuic to wzgórze wznoszące się po południowej stronie miasta, będące centrum rozrywki, kultury i sportu. Warto odwiedzić znajdujące się na jego terenie dwa muzea: Museu Nacional d' art de Catalunya (MNAC), gdzie zgromadzone są m.in. zbiory sztuki romańskiej i gotyckiej uzupełnione kolekcją dzieł malarstwa hiszpańskiego oraz muzeum poświecone Joanowi Miro. Na terenie wzgórza znajdują się także zabudowania (m.in. stadion, pływalnie) Anella Olimpica (Areny Olimpijskiej), które wchodzą w skład kompleksu olimpijskiego.

Museu Maritim


Muzeum mieści się w dawnych stoczniach królewskich, które stanowią wyjątkowy zespół budynków reprezentujących gotycką architekturę świecką (XIII w.). Eksponaty zgromadzone w muzeum to nie tylko dawne mapy, przyrządy nawigacyjne, modele łodzi rybackich, ale także prawdziwe statki.

Parc de la Ciutadella


W 1888 roku w tym parku miała miejsce Wystawa Światowa, po której zostało kilka secesyjnych pawilonów. Główne wejście prowadziło wówczas przez Arc de Triomf, czyli bramę zbudowaną w stylu mauretańskim. Budowla została zaprojektowana przez Josepa Vilaseca y Casanovasa.

Spacerując po parku warto zwrócić uwagę na Zamek Trzech Smoków (Castell del Tres Dragons), który służył jako kawiarnia wystawowa. Jest to budynek z czerwonej cegły zwieńczony blankami, zaprojektowany przez modernistycznych twórców: Luisa Domenecha i Montanera (obecnie mieści się w nim muzeum zoologiczne).

W centrum parku usytuowana jest monumentalna fontanna w kształcie weselnego tortu z gryfami i rzeźbami wodnych bóstw.